Media Distribution Solution VS1504 – test

Media Distribution Solution składa się z następujących urządzeń: splitterów Audio/Video: ATEN VS1504 i VS1508 oraz ATEN VB552 VGA Over Cat 5 Repeater – extendera sygnału wideo, kompatybilnego z extenderami KVM.

VS1504 i VS1508 rozdzielają sygnał audio i video z jednego źródła do dużej ilości ekranów, oddalonych nawet do 450 m. Po podłączeniu kaskadowym, sygnał może docierać nawet do setki monitorów, nie tracąc przy tym znakomitej jakości. VB552 to z kolei wzmacniacz sygnału a/v, który powtarza go, przedłużając tym samym dystans przekazu do 450 m.

Mnie udało otrzymać się do testów model VS1504 wraz ze wzmacniaczem sygnału . Dlatego tylko o tych urządzeniach będę mógł napisać parę słów.
Kiedy już zakupimy przełącznik VS-1504, w opakowaniu znajdziemy następujące urządzenia: przełącznik VS1504, 1 VGA/Audio kabel o długości  1,8 metra, zasilacz oraz instrukcję obsługi oraz, tak jak wspomniałem, wzmacniacz, do którego dołożono zasilacz, pilot i instrukcję obsługi. Cały zestaw zmieścił się w niewielkim, szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Instalacja tego urządzenia nie jest zbyt prosta. Aby podłączyć wszystko trzeba wpierw dokładnie przeanalizować instrukcję obsługi. Tylko wtedy, bowiem można dobrze skonfigurować wszystkie odbiorniki tak, aby pokazywały ten sam obraz.

Urządzenie oferuje 1 wejście video /4 wyjścia video, które przesyła sygnał do 4 monitorów znajdujących się w odległości 150 metrów, ale łączenie kaskadowe pozwala na zwiększenie liczby podłączonych monitorów. Jeśli odległość ta jest za mała, to z pomocą przychodzi nam wspomniany wcześniej wzmacniacz. Potrafi on przerzucić sygnał na 450m. Wzmacniacz obsługuje monitory VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA, Multisync. Czyli pole manewrowe jest dosyć spore.

Producent wychwala na opakowaniu, że urządzenie potrafi przenieść sygnał w wysokiej rozdzielczości 1600 na 1200. Oczywiście tak jest, ale tylko do pewnej odległości. Poniższe zestawienie doskonale ukazuje, jaką rozdzielczość otrzymamy korzystając z tego urządzenia przy danej odległości:

1920×1200 60Hz na odległości do 30m,
1600×1200 60Hz na odległości do 150m,
1280×1024 60Hz na odległości do  200m.

Teoria przekłada się na praktykę, ale trudno tego nie oczekiwać od urządzenia, które kosztuje prawie 2000 zł – w zależności od kursu euro. Taca cena nie jest zbyt duża, jeśli mamy firmę, która potrzebuje tego typu rozwiązań. Media Distribution Solution jest urządzeniem kierowanym właśnie do tego typu placówek. Producent na swojej stronie jasno stwierdza, że rozwiązania zastosowane w VS150 i VS1508 nadają się najlepiej do: punktów sprzedaży w celu wyświetlania filmów reklamowych i informacji dla klientów, w centrach handlowych, w których znajdują się punkty informacyjne z ekranami dotykowymi, do testach porównawczych monitorów i telewizorów LCD, do kin w celu wyświetlania zwiastunów i informacji, dla widzów na lotniskach i dworcach do wyświetlania rozkładów i ogłoszeń dla podróżnych w obiektach sportowych, w kręgielniach i siłowniach w bankach do wyświetlania informacji dla klientów, w siedzibach firm do rozpowszechniania informacji dla pracowników. W takich punktach urządzenie to zyska sobie poklask.
Powyższe dane pochodzą z portalu StacjaKultura.pl, który jest ich właścicielem. Blog utrzymywany jest dzięki firmie AMSO RENT Wynajem komputerów,  która chce dbać o dobre teksty, aby nie znikały z sieci.