Geil 2 x 2GB PC2 ? 6400 RAM – TEST

Niemniej jednak, tak jak w życiu są ludzie i ludziska, tak i w urządzeniach komputerowych są RAMy i RAMiska.  Dzisiaj przyszło mi przetestować kości określane raczej tym pierwszym słowem. Gdyż już sama nazwa firmy – GEIL, wskazuje, że będzie to dobry sprzęt. Czy tak jest? Zapraszam do przeczytania mojego niedługiego, ale za to treściwego (mam nadzieję) testu kości Geil 2GB PC2 – 6400…

Jako, że niedawno nabyłem nowy komputer pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie go zmodernizować. Tym bardziej ucieszyłem się z informacji, że zaprzyjaźniona z nami firma podeśle kości do testów. Obecnie bowiem mam 3 GB, a tutaj mogę mieć 4 GB. To po pierwsze. Po drugie mam wstawione kości HYUNDAI ELECTRONICS, które z reguły są znacznie słabsze niż te od GEILa.

Paczka przyszła. Znalazłem w niej: opakowane w pudełeczko (patrz zdjęcie) kości RAM oraz schładzacz pamięci. Trochę mnie zdziwiło to drugie urządzenie, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby…

Po otworzeniu pudełeczka zobaczyłem nagie i wesołe kostki pamięci. Oczywiście, jak przystało na dobre urządzenie są one odziane w radiator koloru pomarańczowego, który ma za zadanie odbieranie nadmiaru ciepła. Tak  przynajmniej na ogół jest w praktyce. Niestety, radiatory są aluminiowe, a powinny być z czystego metalu. Przez takie oszczędności kości RAM praktycznie nie są schładzane i właśnie dla tego trzeba zainwestować w wiatraczek.

Na opakowaniu jest napisane, że kości mają timing 4-4-4-12 i działają na napięciu 2.0. Tak też oczywiście jest. Nie ma najmniejszego problemu, aby kosteczki osiągnęły to, co jest napisane na opakowaniu. Dodatkowo byłem zaskoczony tym, że mogą działać na napięciach od 1,8 do 2,3, a na 2.1 robią stabilne 541MHz 5-5-5-15 na jednej kości, czyli przy dwóch wychodzi nam 1082MHz. Moim zdaniem to świetny wynik.

Idąc dalej warto wspomnieć jeszcze o kilku sprawach. Po pierwsze, kości te działają praktycznie na wszystkich płytach głównych. Nie będzie więc z nimi problemu przy instalacji. Ba, nawet na starszej płycie ASUSA będą chodziły bez problemu. Po drugie, kości RAM są bardzo, bardzo stabilne.  Trzymają, to co powinny trzymać i działają niezawodnie. Po trzecie, producent daje na nie pięć lat gwarancji, co już świadczy o tym, że będzie to żywotny RAM.

Oceny

Wygląd: /5
Wykonanie: 4/5
Obraz: /5
Dźwięk: /5
Funkcje: 5/5
Instrukcja: 4.5/5
Stosunek ceny do jakości: 5/5
Ogólnie: 4.5/5

Plusy:

* + cena
* + stabilność
* + prędkość
* + gwarancja 5 letnia

Minusy:

* radiatory aluminiowe

Podsumowanie:

Dla kogo w takim razie są przeznaczone kości Geil 2GB PC2 – 6400? Praktycznie dla każdego. Jesteś graczem? Kup je, gdyż spełnią Twoje najśmielsze oczekiwania. Dodatkowo są tylko o 50 zł droższe niż znacznie słabsze DDR 2 konkurencyjnych firm (cena waha się od 200 – 250 zł). Jeśli zaś jesteś zwykłym użytkownikiem komputera, to również możesz w nie zainwestować. Na pewno nie stracisz na nich dużo pieniędzy, ale za to zyskasz naprawdę dobre, stabilne i szybkie kości.

Powyższy tekst pochodzi z portalu StacjaKultura.pl i jest jego własnością. Blog utrzymywany jest dzięki spółce AMSO Komputery poleasingowe,  która stara się dbać, aby te naprawde dobre teksty nie znikły z sieci.