Wywiad z Karelem Oblukiem z CTO AVG Technologies

1. Czy według Pana AVG 8.5 pozwala zabezpieczyć komputer w sposób, taki aby użytkownik nie bał się, że ktoś mu się wkradnie do jego danych?

AVG 8.5 ma nowy moduł – AVG Identity Theft Protection, czyli ochronę przed kradzieżą tożsamości, która dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Uważam, że AVG rzeczywiście jest jednym z najlepszych rozwiązań, które chronią komputery i osobiste dane użytkowników. Jest tak dzięki połączeniu technologii LinkScanner, która blokuje zainfekowane strony internetowe, sprawdzonemu skanerowi antywirusowemu, niezawodnemu firewallowi a teraz także behawioralnemu modułowi ochrony tożsamości.

2. Czy AVG 8.5 powstawał od początku jako nowy program antywirusowy, czy bazował na poprzednich programach z tej serii?

Większość modułów AVG 8.5 jest opartych na tej samej technologii co wersja 8.0, dodano do nich po prostu pewne ulepszenia, redukując wykorzystanie pamięci i jeszcze zwiększając efektywność. Moduł ochrony przed kradzieżą tożsamości jest całkowicie nowy, dodaliśmy go po przejęciu firmy Sana Security w styczniu tego roku.

3. Czym wyróżnia się AVG 8.5 od konkurencji – przykładowo od NOD 32 albo Nortona?

Są pewne podobieństwa, są i różnice. Wszystkie te produkty są bardzo dobre przy tradycyjnym skanowaniu antywirusowym, z heurystycznym oraz  podstawowym wykrywaniem oraz przy zaawansowanych metodach wykrywania oraz usuwania wirusów. W AVG koncentrujemy się na  użyteczności, staramy się żeby nasze produkty były tak proste w użyciu jak to tylko możliwe nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Minimalizujemy wpływ na wydajność systemu kiedy ma to znaczenie, to znaczy przy bootowaniu komputera, otwieraniu przeglądarki czy dokumentów biurowych – czyli podczas typowej pracy z komputerem. AVG różni się od konkurencji przede wszystkim wykorzystaniem technologii  LinkScanner do ochrony przed exploitami i zagrożeniami internetowymi oraz nową, behawioralną ochroną przed kradzieżą tożsamości. Ta technologia jest unikalna i dodaje dodatkową warstwę chroniącą przed nowoczesnymi atakami interntowymi oraz zagrożeniami typu “0-day”.

4. Jak Pan ocenia rynek polski w kwestii zabezpieczeń? Czy Polacy inwestują w programy antywirusowe, czy bagatelizują czyhające na nich niebezpieczeństwo?

Obawiam się, że nie mam wystarczających informacji o polskim rynku z tej perspektywy. Ponieważ jednak globalny kryzys dotknął wszystkie gospodarki i kraje, można logicznie założyć, że wielu użytkowników także w Polsce odczuwa skutki kryzysu i szuka w związku z tym efektywnych i ekonomicznych rozwiązań. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić darmową wersję naszego produktu, AVG Free, po polsku. Tak aby wszyscy mogli surfować po Internecie i czuć się bezpiecznie.

5. Jakich Pan używa zabezpieczeń, aby Pana komputer był bezpieczny?

Używam AVG Internet Security 8.5 na wszystkich moich systemach – zwłaszcza moje córki mają zainstalowane wszystkie komponenty AVG 8.5.

6. Może dałby Pan jakieś rady dla naszych czytelników, aby wiedzieli jak naprawdę dobrze się zabezpieczyć przed wirusami etc?

Najlepszą radą jest dowidzieć się jak najwięcej o zagrożeniach i pogodzić się z faktem, że Internet to nie jest bezpieczne miejsce, nawet kiedy nie odwiedza się nielegalnych czy w jakikolwiek inny sposób podejrzanych stron. Każda strona może zostać zhakowana, każdy e-mail może zawierać złośliwy załącznik, każda wiadomość przesłana Skype, ICQ czy Messenger Live może zawierać link do zainfekowanej strony. Instalacja programu antywirusowego oraz systemu, który ochroni przed zagrożeniami internetowymi (exploitami czy zagrożeniami “drive-by-download”, jak je nazywa wiele osób) jest konieczna. W idealnej sytuacji, kiedy mamy na to środki, rekomendowałbym zakup zintegrowanego rozwiązania zabezpieczającego, przy którym gwarantowane jest również wsparcie techniczne. Takiego jak AVG 8.5 IS 😉

Życzę Panu, jaki i Pana firmie owocnych wojaży na rynku polskim. Dziękuję za rozmowę.

Dawid Nawrocki

Powyższy tekst pochodzi z portalu StacjaKultura.pl, który jest jego właścicielem. Blog utrzymywany jest dzięki firmie AMSO RENT Wynajem komputerów , która stara się dbać, aby dobre teksty nie znikały z sieci.