Neostrada czy Aster ? Ostateczny test!

Porównałem właśnie tych dostawców, gdyż mam z nimi styczność na co dzień. Wiem więc jakie są ich wady i zalety. Mam również nadzieję, że w przyszłości inne firmy również pozwolą naszej redakcji przetestować swoje usługi. Nie przedłużam więc i zapraszam Was do testu…

Zacznę od Neostrady, która jest znacznie dłużej na naszym rynku. Poza tym należy do jednej z największych sieci w Polsce, czyli do TP.

Neostrada sama w sobie występuje w kilkunastu pakietach, które oferują inną przepustowość łącza. Najniższą prędkością jest 512 kb/s, następne w kolejności są 1 mb/s, 2mb/s, 6 mb/s. Tak więc wybór jest spory. Dodatkowo do każdej z tych usług możemy dokupić za 1 zł miesięcznie live box TP. W tym miejscu wspomnę, że warto to zrobić, gdyż jeśli chce się go mieć podczas trwania umowy, to wtedy trzeba płacić 10 zł miesięcznie.

Live box

Live box, o którym wspomniałem, to nic innego jak średniej albo słabej klasy router. Twierdzę tak, gdyż sprawdza się przede wszystkim na małych powierzchniach. Jeśli ma się mieszkanie większe niż 46 metrów to może być problem z jego działaniem. Często bowiem połączenie będzie przerywane z powodów bliżej nieznanych. Zwłaszcza, że infolinia TP twierdzi, że Live box powinien chodzić zawsze dobrze – niestety jest to kłamstwo.

Miłym za to akcentem jest dodawanie do Live boxa Wi-Fi. Dzięki temu drugi komputer w domu może być połączony z Neostradą. Warto wiedzieć, że za to urządzenie nic się nie płaci.

Niestety Live box ma tendencje do zawieszania się. Nie zdarza się to często, ale przynajmniej  raz w miesiącu każdego użytkownika Neostrady czeka procedura odłączenia Live boxa od zasilania i ponowne podłączenie go do sieci. Wtedy box się resetuje i wszystko ponownie działa jak należy.

Neostrada

Neostrada nie jest złą siecią. TP zawsze daje trochę więcej kb/s, aby podczas spadku wydajności sieci użytkownik miał obiecaną mu prędkość. Przy testach prędkości Neostrada potrafi skakać, ale źle nie jest. W Warszawie, a przynajmniej u mnie, wszystko działało poprawnie, chyba że…

Chyba, że występowały problemy z Live boxem. Prócz tego czasami zdarza się, że usługa przestaje pracować, a router chodzi dobrze. Problem może leżeć w kablach. Wystarczy bowiem, że przyciśniemy go czymś ciężkim i może wystąpić problem. Tak więc trzeba uważać.

Serwis:

Tutaj powiem szczerze, że jest różnie. Jeśli jest mała awaria, to net zostanie naprawiony szybko, ale gdy pojawia się coś poważniejszego zaczynają się schody. Monterzy bowiem naprawią wszystko w ciągu 7 dni, tak więc okres jest dość spory.

 

Przenosiny:

Przeniesienie Neostrady nie jest czynnością prostą. Wpierw trzeba iść do biura i podpisać nową umowę. Czyli jeśli już rok mamy usługę, a umowę podpisaliśmy na dwa lata, to ponownie będziemy musieli podpisać umowę na dwa lata. Gdyż jak to mówi TP: „Przenosi się cały numer i usługa na nowy adres, więc tamtą musimy zlikwidować”. To jest absurd, tak jak ten, że trzeba mieć linię telefoniczną, aby w ogóle mieć Neostradę – w tej kwestii TP procesuje się. Dodatkowo cały proces przenoszenia trwa 21 dni, tak więc przez prawie cały miesiąc możemy nie mieć dostępu do Internetu. Oczywiście za przeniesienie linii płacimy ponad 100 zł.

Miły akcent:

Na koniec miły akcent, dla tych którzy chcą mieć zmienne IP. W Neostradzie ta opcja jest darmowa i każdy ją ma. Tak więc ciężko jest namierzyć nasze IP.

Plusem też są częste gadżety dodawane dla Neostrady. Zakładając tę usługę można dostać GPS, drukarkę, a czasem nawet program antywirusowy.

ASTER

Sieć kablowa Aster ma w swojej ofercie również Internet. Prędkości, które oferuje firma zaczynają się od 512 kb/s,  następnie idą przez 1,5 mb/s, 6mb/s, a kończą się na 10mb/s. Jak widać oferta jest dość spora i cennik usług na stronie też jest przyzwoity. Przykładowo 1,5 mb/s łącze można mieć już za 63 zł miesięcznie, ale wcale nie jest tak wspaniale jak się może wydawać, gdyż cena ta jest taka tylko w pakiecie z telewizją.W przeciwnym razie abonament znacznie wzrasta.

 

Czyli Neostrada oferuje swoje usługi, jak mamy linię telefoniczną u nich, a aster jak kablówkę. Tak więc system jest podobny. Trzeba jednak pamiętać, że Aster ma określone godziny, w których Internet jest szybszy i wolniejszy. Przykładowo 1,5 mb/s jest dostępne od 24 do 12:00 a potem transfer spada do 724 kb/s. Dziwny zabieg.

Modem oraz Wi-Fi

Tak samo jak Neostrada, tak i Aster do swoich usług dodaje modem, a jeśli zapłacimy 1 zł to jeszcze Wi-Fi. Zacznę jednego od tego pierwszego urządzenia, gdyż z nim mam styczność na co dzień.

Ogólnie w Aster są dwa modemy: jeden to Terayon TA-202 ,a drugi to Arris TM502 B. Na szczęście, albo nieszczęście miałem możliwość przetestowania obydwu modeli. Jak mi się to udało? O tym wspomnę w akapicie dotyczącym serwisu, a teraz wracam do porównania modemów:

Terayon tj 720x jest modemem znacznie słabszym niż ten produkowany przez Arris. Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze, często się zawiesza, trzeba go odłączać od sieci i ponownie podłączać. Prócz tego wejście ethernetowe jest strasznie luźne. Tak więc nawet lekkie dotknięcie modemu sprawia, że nie mamy netu. Terayon dodatkowo nie lubi programów antywirusowych, a dokładnie zapór, które są przez nie oferowane. NOD, G Data i inne po prostu powodują, że modem przestaje działać i co chwila trzeba go resetować. Tak więc należy czym prędzej wyłączyć zaporę oferowaną przez te programy.

 

Arris TM502 B – znacznie lepiej wykonany modem, a poza tym mocniejszy. Po pierwsze, praktycznie nigdy się nie zawiesza i ma lepiej zrobione wejście ethernetowe. Z najnowszymi programami antywirusowymi również się gryzie, ale rzadziej. Jeśli mamy włączona zaporę, to na  minutę może wystąpić brak Internetu, ale modem szybko się przełączy i ponownie zacznie działać. Tak więc jest juz lepiej niż Terayon, ale ja osobiście polecam Wam wyłączenie zapór. Wtedy wszystko dobrze działa.

Wi-Fi osobiście tego urządzenia nie mam, ale z wiem od znajomych, że jest to dość dobra zabawka. Oczywiście zawiśnięcia się zdarzają, ale za to nie ma ograniczeń przestrzennych…

 

Aster

Sam w sobie Internet od Aster jest dobry. Nie dostaniemy tutaj nadwyżki prędkości. Po prostu ile mamy w umowie tyle dostaniemy, a pozwala na to stałość łącza. Przy testach prędkości łącze nie skacze, tylko trzyma ustalony poziom. To dobrze.

Serwis:

Dochodzimy do najlepszego momentu. Powiem szczerze, że zjadłem nerwy z monterami Aster, bo to co oni wyprawiali było dla mnie śmieszne, ale zacznijmy po kolei.  Wpierw dostałem modem Terayon TA-202, który bez problemu zainstalowałem. Niestety, przez 3 dni nie miałem dostępu do sieci, gdyż co chwila ten modem mi się wieszał – jak się potem okazało była to wina programu antywirusowego. Zadzwoniłem na infolinię i zamówiłem serwis. Po trzech dniach osoba przyjechała i zaczęła podmieniać modemy na takie same, twierdząc, że być może uszkodził się jeden z nich. Kiedy za trzecim razem pokazałem osobie z serwisu, że problem nadal występuje ,otrzymałem taką odpowiedź: „Pan za szybko wchodzi na różne strony i modem się zawiesza”. Oczywiście szybko wyjaśniłem, że w Neostradzie wchodziłem na 20 stron na raz i nie było problemu, tak więc jeśli to ma być taki Internet, to ja dziękuję, gdyż jest to niewywiązanie się z usług przez operatora, co oznacza zerwanie umowy bez potrzeby płacenia. Osoba z serwisu pokręciła jeszcze troszkę i powiedziała, że juz więcej modemów nie ma i nie ma czasu, bo jest piątek i chce jechać do domu. To już było karygodne. Tak więc zadzwoniłem szybko na infolinię i mówię o problemie. Napomniałem, że jestem osobą, która pracuje dla prasy i jeśli nie naprawią mi tego dzisiaj, to po pierwsze nie zapłacę rachunku, bo niby czemu mam płacić za coś co nie działa (zwłaszcza, że wtedy zbliżały się święta, tak więc kolejne 5-6 dni bez Internetu), a po drugie opiszę ten przypadek. No i się zaczęło. Pani z infolinii pobiegła do szefa i pół godziny później zawitał u mnie monter z modemem Arris. Niemniej jednak przez te pół godziny udało mi się samemu sprawdzić co się dzieje. Program antywirusowy okazał się za dobry dla usługi Aster. Wyłączyłem zaporę i od tego momentu wszystko chodziło poprawnie. Niestety, gdybym się na tym nie znał, to bym został na lodzie. Po 30 minutach przyjechał monter, dał lepszy modem i na koniec stwierdził: „te Pana programy antywirusowe są słabe. Najlepszy jest darmowy Avast, z którym wszystko chodzi poprawnie”. Szkoda tylko, że w naszych testach program ten wypada blado i jest bardzo słaby. Nie jest to też tylko nasza opinia, ale mniejsza z tym. Po prostu chcę ukazać, abyście uważali na osoby z serwisu Aster, gdyż wcale nie znają się one dobrze na tego typu usługach. Ja rozumiem, że można poprawić coś w kablu etc. Ale technik powinien też się znać na oprogramowaniu, a nie tylko na kablach. To tak na przyszłość.

Przenosiny:

W tym przypadku sprawa wygląda prosto: czekamy 3-4 dni na przeniesienie i już mamy łącze gdzie indziej. Cena tej usługi wynosi 48 zł i nie wiąże sie z ponownym podpisywanie umowy.

IP i sciąganie mp 3:

IP w Aster jest stałe, a za zmienne trzeba płacić 10 zł miesięcznie. Tak więc nie jest już tak miło jak w Neostradzie.

W Internecie krążyły plotki, że Aster blokuje osoby, które ściągają filmy czy mp3. Jest to oczywiście bzdurą. Ściągnąłem kilka mp3, po czym je wykasowałem i wszystko jest ok. Filmy z różnych stron typu GameTrailers również bez problemu można pobierać, z resztą byłby to naruszenie prywatności oraz tego, że w prawie polskim jest nadal luka na temat ściągania filmów. Chociaż GT sama w sobie umożliwia ściąganie filmów, co oznacza, że jeśli zostałbym zablokowany, to mógłbym się ubiegać o odszkodowanie. Strona ta bowiem jest legalna i pozwala zapoznawać się z najnowszymi grami.  Tak więc, jeśli nie łamiemy prawa możemy pobierać wszystko do woli.

Podsumowanie:

Co lepsze Neostrada czy Aster? Gdyby nie przygoda i problemy z Aster powiedziałbym, że ta sieć wygrywa, a tak muszę przyznać, że obydwie usługi mają swoje plusy i minusy. Trudny wybór mimo wszystko postawiłbym na Aster, gdyż naprawdę szybko działają i mimo początkowych problemów, teraz wszystko działa poprawnie – oczywiście bez zapory.

A jakie są wasze opinie na temat tych usług?

Powyższa informacja pochodzi z portalu StacjaKultura.pl, który jest jej właścicielem. AMSO RENT Wynajem komputerów , wynajem laptopów, utrzymuję ten blog, gdyż dba, by dobre teksty nie znikły z naszej sieci.