Internet w Aster

Zdecydowanym plusem internetu w Aster jest to, że jeśli usługa się zmienia to my również otrzymujemy mocniejsze łącze – podczas trwania umowy i bez zmiany kosztów.  Solidne też jest to, że nie musimy mieć specjalnego routera, aby podzielić łącze na kilka komputerów. Wystarczy kupić tego typu urządzenie w sklepie komputerowym i podłączyć go do modemu.  Niestety, konkurencja często wprowadza tego typu zabiegi, aby wymusić na kliencie dodatkowe opłaty.

Niestety, Aster ma też swoje problemy, a jednym z nich są częste awarie. W przeciągu roku zdarzyło mi się to kilkakrotnie. Warto zaznaczyć, że wcześniej przez 3 lata miałem TP i wtedy usługa nie działała mi tylko 2 razy. To znacznie lepszy wynik niż w Aster. Drugim minusem sieci Aster jest zróżnicowane biuro obsługi klienta. Niektóre osoby potrafią dokładnie doradzić i pomóc. Niestety, jest też sporo wyjątków, gdyż dzwoniąc bardzo często mówiono mi, że „ to wina Pana routera”. Resetowałem go kilka razy i nic. Po kilku minutach dzwoniłem ponownie i okazało się, że to większa awaria i nie tylko ja mam problem. Dziwi mnie fakt, że nikt tego nie sprawdził tylko od razu zwala wszystko na mój router. Czasami nawet konsultanci są tak bezczelni, że gdy im się powie, że rozwiąże się umowę to ironicznym tonem mówią i śmieją się „ale tak proszę Pana może Pan, proszę bardzo” (sytuacja z dnia 19.03.2010 r.).

Aster a konsola. Niestety, konsole dla sieci Aster to czarna magia. Podzielnie łącza i podpięcie internetu do urządzenia sprawia, że często jest ono ograniczane. Są problemy z odświeżaniem IP i połączeniem z usługą. Podczas bezpośredniego połączenia jest już lepiej, ale wtedy pozostałe urządzenie nie są połączone z siecią. Konkurencja pod tym względem jest lepsza. W TP logowałem się do usługi bez problemu i mimo kilku podłączonych urządzeń wszystkie działały sprawnie.Modemy aster. Ogólnie w Aster są dwa modemy: jeden to Terayon TA-202 ,a drugi to Arris TM502 B. Na szczęście, albo nieszczęście miałem możliwość przetestowania obydwu modeli. Jak mi się to udało? O tym wspomnę w akapicie dotyczącym serwisu, a teraz wracam do porównania modemów:

Terayon tj 720x jest modemem znacznie słabszym niż ten produkowany przez Arris. Składa się na to kilka elementów. Po pierwsze, często się zawiesza, trzeba go odłączać od sieci i ponownie podłączać. Prócz tego wejście ethernetowe jest strasznie luźne. Tak więc nawet lekkie dotknięcie modemu sprawia, że nie mamy netu. Terayon dodatkowo nie lubi programów antywirusowych, a dokładnie zapór, które są przez nie oferowane. NOD, G Data i inne po prostu powodują, że modem przestaje działać i co chwila trzeba go resetować. Tak więc należy czym prędzej wyłączyć zaporę oferowaną przez te programy.

Arris TM502 B – znacznie lepiej wykonany modem, a poza tym mocniejszy. Po pierwsze, praktycznie nigdy się nie zawiesza i ma lepiej zrobione wejście ethernetowe. Z najnowszymi programami antywirusowymi również się gryzie, ale rzadziej. Jeśli mamy włączona zaporę, to na  minutę może wystąpić brak Internetu, ale modem szybko się przełączy i ponownie zacznie działać. Tak więc jest juz lepiej niż Terayon, ale ja osobiście polecam Wam wyłączenie zapór. Wtedy wszystko dobrze działa.

Czy przedłużę umowę z Aster? Być może tak, ale uwarunkowane jest to tym, co mi zaoferują. Na rynku jest bowiem dużo operatorów i trzeba wybrać ofertę, jak najbardziej korzystną. Nie chcę też odradzać kupna internetu w Aster. Bo kiedy działa to działa naprawdę ekstra. Sztywno trzyma szybkość zapisaną w umowie. Niestety, wspomniane problemy są po prostu ciężkie do przełknięcia. Warto jednak pamiętać, aby podczas pierwszego korzystania z usługi danej firmy zamówić ją na rok. Płaci się więcej, ale nie jesteśmy uwiązani z operatorem na długi okres czasu. Jeśli się nam niepodobna to możemy zrezygnować.

Rozumiem również, że TP nie jest najlepsze, gdyż mojemu znajomemu siadało już kilka razy. Ja jednak miałem kilka lat i problemów nie było. Jarek Nowak również korzysta z usług TP i też nie zamierza zmieniać, gdyż nie ma większych problemów.

A jak jest z Waszym internetem?

Powyższy tekst został zaczerpnięty z StacjaKultura.pl, portalu który jest jego własnością. Strona utrzymywana jest za pośrednictwem AMSO Rent Wynajem laptopów przedsiębiorstwu które pragnie, by dobre słowa nie znikły z sieci.