TuneUp Utilities 2009 – test

Nie trzeba doktora komputerowego, aby domyślić się, że z czasem system operacyjny staje się powolniejszy, pojawiają się w nim błędy etc. Niestety, Windows tak ma i chyba nikt tego nie zmieni. Z resztą często sami przyczyniamy się do zagracenia naszego komputera. Ściągamy programy, instalujemy je, odinstalowujemy. Identyczne procedury pojawiają się w przypadku gier, filmów etc. A przecież to wszystko wpływa na kondycję komputera. Dlatego, aby móc dłużej cieszyć się najbardziej optymalną wersją naszego systemu, należy zakupić TuneUp Utilities 2009.

Instalacja programu jest prosta. Wystarczy bowiem włożyć płytkę do czytnika i klikać, aż do momentu, w którym program poprosi o kod. Należy wpisać go, a następnie zacznie się instalacja.
Po procedurze instalacyjnej pojawia się menu główne programu. Można a w nim znaleźć takie zakładki jak:

Strona główna – wyświetlana jest bezpośrednio po uruchomieniu programu. Dzięki temu najważniejsze możliwości optymalizacji i konserwacji są od razu widoczne. W górnej części wyświetlane są zalecenia dotyczące optymalizacji systemu. Niżej została umieszczona część „Konserwacja” gdzie wyświetlane są znalezione problemy oraz możliwości naprawy tego stanu. Zakładka „Stan systemu” informuje o tym czy system Windows działa z prawidłowymi ustawieniami.

Zwiększenie wydajności – zostały tutaj umieszczone moduły, które pozwalają na podjęcie działań zapobiegających wkradaniu się utraty wydajności. Pierwszym z nic jest „TuneUp Drive Defrag”, który pozwala stwierdzić, jaki jest stan defragmentacji dysków twardych. Dodatkowo zapewnia on inteligentne rozmieszczenie danych. Drugim modułem jest „TuneUp Registry Defrag”, ktory pozwala na przekształcenie poszerzonego rejestru w kompaktowy, czyli zajmujący mniej miejsca. „TuneUp StarUp Manager” umożliwia zablokowanie automatycznie włączających się programów. Czwarty moduł dostępny jest tylko dla Windowsa XP i nazywa się „TuneUp Memory Optimizer”. Pozwala on na natychmiastowe zwolnienie pamięci roboczej bez konieczności ponownego uruchamiania komputera.

Odzyskiwanie pamięci – pozwala na uniknięcie załamania systemu przechowywania. Wyszukuje zbędne pliki według określonych rodzajów, które są usuwane po wyrażeniu zgody.
Oczyszczanie systemu Windows – tutaj znajduje się kilka modułów. Najważniejszym z nich jest „TuneUp Konserwacja 1 kliknięciem”, który jak sama nazwa wskazuje, za pomocą jednego kliknięcia pozwala dokładnie przeprowadzić konserwację systemu.

Rozwiązywanie problemów – przy złym funkcjonowaniu Windowsa ta zakładka jest bardzo przydatna. Moduł „TuneUp Disk Doctor” zajmuje się nośnikami danych obecnymi w systemie, sprawdza je pod kątem błędów i uszkodzeń. Stara się je naprawić. TuneUp Reapir Wizard usuwa ogólne błędy komputera.

Dostosowywanie systemu Windows – tutaj jest kilka modułów, które umożliwiają dostosowanie Windowsa do własnych potrzeb. Przykładowo można zmienić menu Start czy pasek zadań.

Inne narzędzia – tutaj jest 5 różnych modułów, które umożliwiają przeglądanie procesów itp. Mnie zainteresował TuneUp Shredder, który umożliwia usuwanie danych i plików w taki sposób, że nie jest możliwe ich odzyskanie.

Tak mniej więcej prezentują się poszczególne sekcje w TuneUp Utilities 2009. Opis jest bardzo skrócony, gdyż nie wszystkie funkcje wymieniałem i opisywałem. Spowodowane to jest tym, że tak naprawdę cała zabawa z programem zaczyna się dopiero po przeczytaniu ponad stu stronicowej książki. To właśnie ona daje wiedzę potrzebną do wyciągnięcia z systemu i komputera wszystkich soków. Książka jest pozycją obowiązkową, jeśli chce się mieć naprawdę wydajny komputer.

Warto jednak wspomnieć, że w przypadku, kiedy nie ma czasu na czytanie wystarczają podstawowe opcje. Program został tak zmyślnie skonstruowany, że nawet osoba nigdy nie zajmująca się naprawianie/konserwacją komputerów poradzi sobie z nim bez problemu. Twierdzę tak, gdyż całe menu jest bardzo intuicyjne. Duża czcionka oraz odpowiednio dobrane kolory podkreślają miejsca ważne dla użytkownika. Krótkie komunikaty pod każdą opcją również pozwalają domyślić się do czego dany moduł służy.

 

Wrażenia:

Z TuneUp 2009 zapoznałem się bardzo szybko. Powiem szczerze, że program ten wywarł na mnie ogromne wrażenie. Po zastosowaniu podstawowych opcji mój komputer przyspieszył. Każdy program wczytywał się szybciej i nie pojawiały się komunikaty o błędach. Witryny internetowe również przyśpieszyły. Potem przyszedł jednak czas na „zabawę” i muszę przyznać, że dzięki temu programowi mój system działa wspaniale. Został naprawiony i oczyszczony dogłębnie. Dzięki temu przyśpieszył i praca na nim to teraz coś wspaniałego.

Podsumowując:

TuneUp Utilities 2009 jest programem, który powinno się kupować wraz z antywirusem. Skoro chcemy dbać o bezpieczeństwo komputera, to należy również zająć się tym, aby chodził on sprawnie i dobrze, a umożliwi mu to właśnie TuneUp.  Naprawi, przyśpieszy i oczyści każdy komputer, takie jest jego zadanie i wykonuje je znakomicie. Gorąco polecam!

Ocena: 5/5

Plusy:

+ zwiększa wydajność,

+ komputer działa szybciej,

+ prosty interfejs.

Powyższy wpis został zaczerpnięty z StacjaKultura.pl, portalu który jest jego właścicielem. Blog utrzymywany jest za pośrednictwem firmy AMSO Rent Wynajem laptopów i komputerów, która zadbała, aby dobre słowa nie znikały z sieci.