LittleBigPlanet 2 recenzja gry

Jest to motyw przewodni gier z serii LittleBigPlanet. Pierwsza część zdobyła rzeszę fanów, a to głównie ze względu na prostą mechanikę zabawy, cukierkowatą grafikę i ogromny, jak na tamte czasy, edytor pozwalający na tworzenie poziomów. Kontynuacja natomiast idzie trochę dalej. Owszem grze nadal przyświeca to samo motto jednak możliwości, które oferuje są znacznie większe.

Fabuła  jest niesamowicie prosta. Nasz „workowaty” bohater musi uratować świat przed bardzo złą postacią, która próbuje go opanować. Tak można w jednym zdaniu opisać całość. Biorąc pod uwagę że w tej produkcji historia  nie ma większego znaczenia nie uznaję tego za minus. To, co pierwsze rzuca się w oczy w sposobie prowadzenia opowieści, to fakt, że  teraz postacie, z którymi rozmawiamy są prawdziwymi sack ludzikami, a nie ich kartonowymi odpowiednikami. Kolejna rzecz to dialogi, które w dwójce są  mówione co zdecydowanie dodaje klimatu tej produkcji.

Sam edytor przeszedł dość duże przemeblowanie. Nie będziemy tworzyć nowych poziomów tylko całe gry dwuwymiarowe. Teraz nasze plansze mogą zamienić się w gry RPG, shootery 2D, wyścigi oraz zabawy logiczne i zręcznościowe. Opcji jest cała masa a narzędzia do produkcji tych arcydzieł zostały znacznie uproszczone przez co uwalnianie naszych pomysłów jest  dużo łatwiejsze. Gra pomimo olbrzymich możliwości stała się jeszcze prostsza w obsłudze. Dzięki opcji łączenia ze sobą poziomów nasze produkcje mogą być teraz znacznie dłuższe i bardziej rozbudowane co zdecydowanie należy zaliczyć na plus. Oczywiście wszystkie poziomy stworzone w poprzedniej części gry pasują do kontynuacji więc rozpoczynając naszą przygodę z LBP2 będziecie mieli dużo do nadrobienia jeśli nie graliście w poprzedniczkę.

Prócz poważnych zmian w edytorze pojawiło się również kilka nowych zabawek dla naszych workowatych przyjaciół. Pierwsza z nich to kotwiczka czyli linka, którą możemy przyczepiać się do rożnych uchwytów. Jest to zdecydowanie moje ulubione urozmaicenie pozwalające na znaczne zróżnicowanie zabawy. Kolejna to odbijające platformy, które początkowo wydawały mi się niczym nowym jednak po czasie zmieniłem zdanie. Po wyskoku z jednej z nich nasz bohater zachowuje zupełnie inaczej niż w przypadku sztucznie wytworzonych wyskoczni. Następna rzecz to emiter wystrzeliwujący na życzenie, to co wyśnią sobie autorzy danego poziomu. Generalnie jest on używany do tworzenia nowych przejść, omijania przeszkód i podobnych. Dobre urozmaicenie, ale jednak podziwianie olbrzymich ciastek wyskakujących z czapki naszego milusińskiego jest raczej dziwnym doświadczeniem. I ostatnie, ale nie najmniej ważne, czyli rękawice, które pozwalają na podnoszenie i rzucanie przedmiotami oraz naszymi towarzyszami zabawy.

Główna linia fabularna wystarcza na jakieś 8 godzin zabawy. Do tego dochodzi olbrzymia baza poziomów online, możliwość zdobywania specjalnych odznak (taki wewnętrzny system osiągnięć), kończenie wyzwań oraz przechodzenie poziomów na 100%, które daje nam kolejne bonusy w postaci ubrań i nalepek. Tak jak widać wytrwali wycisną z tej produkcji ogromną ilość godzin. Cała reszta może zakończyć przygodę z LBP2 w ciągu jednego dnia.

Graficznie produkcja nie zmieniła się jakoś drastycznie. Wszędzie da się zauważyć wykorzystanie tych samych obiektów. Jedyna widoczna modyfikacja to efekty połysku i bogatsza paleta kolorów. Produkcji nie przybyło wieloboków ponieważ pracuje ona na tym samym silniku, który zasilał część pierwszą co nie koniecznie jest złą rzeczą ponieważ jedynka wyglądała naprawdę dobrze. Animacja jest płynna, tylko sporadycznie trafiają się jej drobne chrupnięcia, które nie przeszkadzają podczas zabawy. Dźwiękowo również jest bardzo dobrze. Warto zaznaczyć, że dwójka została wydana w pełnej polskiej wersji językowej przez co doskonale nadaje się ona dla młodszych graczy. Lokalizacja przez większość czasu zrobiona jest solidnie. Momentami po uszach dają sztywne dialogi i błędy językowe ale nie są to jakieś poważne potknięcia.

O błędach słów kilka. LBP2 cały czas pobiera z sieci informacje co sprawia, że dość mocno obciąża Wasze łącze. Osoby posiadające dostęp do Internetu o małej prędkości może irytować bardzo długie oczekiwanie na załadowanie się poziomów udostępnionych przez graczy. W pewnym momencie całość się zawiesiła i nie mogłem nic zrobić. Pomogło ponowne uruchomienie gry.

LittleBigPlanet 2 to zdecydowanie bardzo dobra gra. Początkowo wydawało mi się, że dwójka jest tylko obszernym dodatkiem do części pierwszej jednak z czasem zmieniłem zdanie. Nowości jest bardzo dużo i wszystkie zdecydowanie zaliczam na plus. Jest to obowiązkowa pozycja dla fanów platformówek i osób które swoją wyobraźnią chcą się podzielić z resztą świata.

Autor Dawid Szyszko a witryna jest częścią stacjakultura.pl i sponsoruje ją laptopy poleasingowe Kraków

Ocena: 9/10

Plusy:

+ obszerny edytor
+ doskonały tryb zabawy online
+ idealna dla dzieci
+ polska wersja językowa
+ ciekawy tryb dla jednego gracza

Minusy:

– zdecydowanie lepsza gdy gramy z przyjaciółmi
– długie wczytywanie poziomów
– momentami problemy techniczne
Zwiastun: