Forza 3 – recenzja gry

Owszem, seria FM była często porównywana do Gran Tourismo, ale wraz z trzecią częścią Forza stała się grą jedyną w swoim rodzaju, dając użytkownikom XBoxa 360 nie tylko najbardziej realistyczny symulator jazdy dostępny na rynku, ale również doskonałą grafę i miodną rozgrywkę. JAAAAZDA!

Tak jak poprzednie części serii, Forza Motorsport 3 jest symulatorem jazdy, więc jeśli szukasz czegoś bardziej arcade′owego w stylu NFS′a to… nie pękaj i spróbuj FM3. Jazda to czysta przyjemność zarówno z pomocą pada, jak i kierownicy.

laptopy poleasingowe Kraków

Gra szczyci się mnogością trybów i prawdziwych fur, dając nam doskonałe doświadczenie prowadzenia ich, a w porównaniu do pierwowzoru radocha zwiększyła się dziesięciokrotnie.

Podobnie jak w innych ścigałkach gracz jest nagradzany kasą, za którą może kupić kolejne auta lub zmodyfikować te, które ma. Poziom optymalizacji pojazdów w FM3 jest czymś do tej pory niespotykanym. Wymiana silnika czy opon daje naprawdę dużego kopa, który może sprawić, że wygrachnastępny wyścig. Nawet dla takiego ignoranta jak ja, modyfikacja auta okazała się bezproblemowa. Kolejną ciekawą opcją jest wyświetlanie uszkodzonych elementów w trakcie wyścigu.

Fot. Turn 10

Mimo wszystko nie to jest najważniejsze, tylko ogromny wybór rzeczywistych samochodów. W Forza Motorport 3 jest ich około 400. Między innymi będziemy mieli okazję poprowadzić Dodge Viper′a SRT-10 Coupe ACR, Forda Mustanga GT-500KR czy Subaru Impreza WRX STI. Dorzućmy do tego szeroką gamę egzotycznych tras, a potrzeba jedzenia czy snu przestaje być istotna.

 

Kolejnym plusem FM3 jest wielka społeczność graczy online. Gra oferuje nieporównywalną ilość opcji rozgrywki online. Od tradycyjnych wyścigów przez jazdę na dragach, kończąc na modach typu „Tag”, które dają sporo frajdy(choć mogą być frustrujące w rywalizacji z wymiataczami). Jakby tego było mało, team developerski dał graczom spore pole do popisu, umożliwiając tworzenie własnych wyścigów na necie, co ewidentnie sprzyja rozwojowi całej społeczności online.

Fot. Turn 10

Kontrola padem sprawdza się nieźle i mimo, że Forza to symulator jazdy, nie ma problemów z wczuciem się i czerpaniem radości z gry od samego początku. Odnosi się to również do widoku z wewnątrz auta, choć tu przydaje się kierownica. Każda fura zachowuje się inaczej, więc z odrobiną tunningu spokojnie można zostać przy swoim aucie. Jednakże biorąc pod uwagę ogromny wybór aut, grzechem byłoby nie przerzucenie się na coś szybszego i robiącego większe wrażenie.

Graficznie tytuł został znacznie ulepszony, w porównaniu do swoich poprzedników oferując dopracowane modele aut i tekstury(co prawda grze trochę brakuje do Dirt′a 2). Odwzorowanie uszkodzeń jest realistyczne, a fury poruszają się z prawdziwą gracją. Jedyne „ale” stanowi tu tło, które w porównaniu do modeli samochodów wygląda nieciekawie.

Pojedynczy tryb rozgrywki to głównie wyścigi i modyfikacje samochodów. W zależności od poziomu trudności sztuczna inteligencja może być ciężka do pokonania. Ale taki jest już problem z tego typu grami. Przeciwnicy są albo za słabi, albo za mocni. Jak do tej pory żadna gra nie zdołała osiągnąć zadowalającego balansu. W przeciwieństwie do profesjonalnych kierowców, ci z Forzy 3 nie popełniają błędów.

Oczywiście, jeśli popełnisz błąd masz możliwość cofnąć wyścig o kilka sekund, żeby naprawić to, co popsułeś. Generalnie fajnie, zwłaszcza, że można użyć tej opcji, ile razy się chce, co efektywnie wpływa na radość z rozgrywki.

Fot. Gamersyde

Podsumowując, team developerski dodał trochę bajerów do produktu głównie w tunningu i trybie online. Na ten moment Forza 3 robi największe wrażenie oferując realistyczną symulację jazdy. Ponadto internetowa społeczność jest nieporównywalna do żadnej produkcji dostępnej na rynku – duży plus. To oraz mocny silnik gry, dobra grafika i setki fur do wyboru, czynią Forza Motorsport 3 grą godną uwagi.

Ocena: 9,5

Plusy:
+ grafika
+ model jazdy
+ wykonanie

Minusy:
– dodatkowa instalacja