Amnesia: Mroczny Obłęd recenzja gry

Redaktorzy skupiali na innych ważnych tytułach, np. Assasins Creed, Need for Speed, NBA Jam i wiele innych. W takim razie mi przypadł ten tytuł i powiem szczerze, że trafiło się „ślepej kurze ziarno”, ale naprawdę udane.

Amnesia: Mroczny Obłęd, jak sama nazwa wskazuje, jest mrocznym survival horrorem, którego historia skupia się wokół osoby Daniela. Bohater stracił pamięć – ma tytułową amnezję, i jak się szybko okazuje, zrobił to na własne życzenie. Dowiadujemy się tego z kartki, którą znajdujemy na biurku. Z niej oraz kilku kolejnych notatek wyczytujemy, że Amnesia: Mroczny Obłęd to gra, która leżała przez dłuższy czas w naszej redakcji, gdyż nikogo nie kusiła. Redaktorzy skupiali na innych ważnych tytułach, np. Assasins Creed, Need for Speed, NBA Jam i wiele innych. W takim razie mi przypadł ten tytuł i powiem szczerze, że trafiło się „ślepej kurze ziarno”, ale naprawdę udane.  Komputery Warszawa

Amnesia: Mroczny Obłęd, jak sama nazwa wskazuje, jest mrocznym survival horrorem, którego historia skupia się wokół osoby Daniela. Bohater stracił pamięć – ma tytułową amnezję, i jak się szybko okazuje, zrobił to na własne życzenie. Dowiadujemy się tego z kartki, którą znajdujemy na biurku. Z niej oraz kilku kolejnych notatek wyczytujemy, że mamy zabić tajemniczego Alexandra, o którym na początku nic nie wiemy. Z czasem jednak fabuła zaczyna się rozjaśniać, a to oczywiście dzięki kolejnym kartkom, które znajdujemy po drodze. Niestety, minusem ścieżki fabularnej jest brak wyjaśnienia na koniec, o co dokładnie chodzi w tym wszystkim i mimo trzech alternatywnych zakończeń, zawsze pozostaje pytanie, „ale o co chodzi?”. Może to być niesatysfakcjonujące dla osób, które po przeżyciu horroru, chcą odpowiedzi na to pytanie. Warto jeszcze dodać, że akcja gry została osadzona w zamku. Laptopy poleasingowe Kraków

Trzeba przyznać, że Amnesia to nie jakieś tam pitu pitu, to nie mało przerażające nowe odsłony SIlent Hilla, tylko horror wykonany na wspaniałym poziomie, który trzyma w napięciu od początku do końca. Taki klimat był możliwy do osiągnięcia dzięki kilku kluczowym elementom. Pierwszym z nich jest świat przedstawiony z oczu bohatera. FPP ogranicza nasze pole widzenia, co oczywiście sprawia, że czujemy zagrożenie. Zawężone pole widzenia nigdy nie jest przyjemne, gdyż nigdy nie wiemy, co jest za plecami. Drugi element to niesamowicie posępne komnaty, które odpowiednio skąpano w mroku, będącym również naszym przeciwnikiem. Długotrwałe stanie w ciemnościach sprawia, że psychika naszego bohatera zaczyna wariować i przez to możemy ujrzeć na ekranie „game over”. Również mała liczba świateł podkreśla nieprzyjemny klimat. Co ciekawe, oliwa w naszej latarni szybko się kończy, tak więc jeśli będziemy wolno działali, to mrok szybko nas dopadnie. Tym samym nigdy nie możemy czuć się pewnie.

Miło również, że poszczególne plansze są bardzo interaktywne. Możemy wziąć książkę, oliwę, krzemień etc. Na początku wygląda to naprawdę super, ale z czasem okazuje się, że jest nam potrzebna tylko mała ilość przedmiotów, a resztą tylko możemy rzucać tu i tam. Szkoda, gdyż właśnie chciałbym otwierać kolejne książki i znajdować jakieś tajemne współczynniki, która pomagają w dalszej wędrówce. Mimo tych ograniczeń, zabawa przedmiotami jest bardzo dobra, gdyż zachowują się one szalenie naturalnie. Przykładowo butelki potrafią się rozbić po uderzeniu w ścianę, kłody unoszą się na powierzchni wody. Dodatkowo wszystkie przedmioty odpowiednio wyważono, co oznacza, że w przypadku lżejszych obiektów możemy rzucić je dalej niż tymi, które są cięższe. Tego typu akcje wykorzystamy również przy rozwiązywaniu zagadek, które na marginesie nie są może zbyt częste, ale przemyślano je naprawdę dobrze. Przez całą zabawę, praktycznie każda łamigłowka jest inna, co odpowiednio podkręca umysł do myślenia. Poza tym zagadki nie dominują w fabule, co umożliwia nam skupienie się na poczuciu osamotnienia, które panuje w ponurym zamczysku.

Klimat buduje również wspaniała ścieżka audio, w której co jakiś czas słyszmy napawające lękiem krzyki, stukanie, łańcuchy, trzask drewna, spadające kamienie i wiele innych dziwnych, nienaturalnych dla sytuacji dźwięków. Dlatego też warto grać w ten tytuł na dobrych słuchawkach lub głośnikach. W głowie zaczyna bowiem wtedy narastać poczucie zagrożenia i co chwila ma się chęć sprawdzenia, czy coś za nami nie czai się w ciemnościach. Również reakcje bohatera często są odpowiednio dopasowane do sytuacji. Przyśpieszony oddech, jakieś lekkie zamroczenie, to wszystko wpływa również na nasz organizm, który zaczyna podobnie reagować. Na dodatek nie mamy tak wspaniałego ekwipunku, jak bohaterowie Silent Hilla czy Residenta. Naszą główną bronią są bowiem wspomniane krzemienie i latarka na naftę. Niestety, obydwa te przedmioty szybko się kończą…

Sterowanie
Standardowe ustawienia nie są zbyt przyjazne dla gracza i dlatego polecam Wam szybkie przerobienie ich na własne potrzeby. Dobrze natomiast skonfigurowana jest mysz, za pomocą której otwieramy drzwi. Chcemy je lekko otworzyć? To lekko przesuwamy mysz po blacie. Chcemy z impetem, musimy wykonać energiczny ruch.

Niestety, minusem gry jest również dosyć archaiczna grafika. Słabe modele postaci, piksele na niektórych obiektach, rozmyte tekstury i kilka innych rzeczy nie napawają mnie radością. Z drugiej strony, panujący mrok skutecznie niweluje ten minus, gdyż aby zobaczyć opisane błędy, należy uważnie się przypatrzyć, a tak naprawdę nie ma na to czasu, o czym już wspominałem. Czasami również się zdarza, że przebijemy się przez tekstury, co również niezbyt dobrze świadczy o osobach, które przed wydaniem tej produkcji testowały ją.

Amnesia: Mroczny Obłęd to tytuł przerażający i pod tym względem można wystawić grze najwyższe noty. Niestety, niedoróbki techniczne oraz długość zabawy (6-7 godzin) sprawiają, że nota końcowa spada. Mimo wszystko gracze, którzy lubią się bać, muszą wręcz sięgnąć po ten tytuł. Naprawdę, już długo na rynku nie było tak mrocznej i przerażającej pozycji.

Ocena 8/10

Plusy:

+ Klimat
+ Horror z prawdziwego zdarzenia
+ Świetne scenerie

Minusy:

– Nierozwiązywalna zagadka
– Błędy techniczne
– Grafika

Karol Kroczak