Niszczenie danych w firmowym komputerze – czy konieczne?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj firmę, w które pracuje się bez użycia technologii a zwłaszcza jednego laptopa czy komputera. W dobie bankowości internetowej, e-commerce i powszechnej digitalizacji dokumentów jest to niemożliwe. Jeżeli jednak zastanowimy się ile firm świadomie zarządza dokumentacją elektroniczną i wie jak ją usunąć z dysku – już tak jednoznacznej odpowiedzi nie udzielimy. Wiele instytucji nie wie jak zabezpieczyć dane wcześniej gromadzone w pamięci elektronicznej służbowych urządzeń. A kiedy przychodzi czas wymiany lub utylizacji pojawia się spora zagrożenie, że część z nich może trafić w niepowołane ręce.

korzystaj z właściwych metod niszczenia danych !

Jeżeli planujemy wyczyścić komputer z plików zawierających dane wrażliwe naszych klientów, pracowników nie wystarczy dodanie ich do kosza na pulpicie ani wciśnięcie klawisza delete ! Żaden z tych sposobów nie usuwa danych! Takie działania oznaczają jedynie wysłanie informacji do systemu o zwolnieniu miejsca na dysku. Dane jednak nadal na nim są i bardzo łatwo można je odtworzyć. Co więc zrobić by mieć pewność ? Firmy powinny stosować profesjonalne metody usuwania danych. Przepisy nie wskazują jednoznacznie jakie. Stały rozwój technologii wymaga stałego rozwoju narzędzi stosowanych do usuwania danych elektronicznych. Trzeba więc wybrać – zwłaszcza w przedsiębiorstwie – najlepsze z aktualnie dostępnych metod (zalecenia RODO).

nadpisz programowo dysk – najlepszsy wybór!

Optymalna metodą niszczenia danych elektronicznych zapisanych na dysku komputera jest ich programowe nadpisanie. Metoda wymaga dostępu do specjalistycznego oprogramowania. Najskuteczniejsze i tym samym najlepsze są płatne. Pozwalają jednak w pełni usunąć dane.wrażliwe. Umożliwiają nawet kilkakrotne nadpisywanie dysku czyli nakładanie kolejnych warstw przypadkowych znaków. Danych elektronicznych nie można po prostu zmazać jak zdania napisanego na kartce papieru. Można je zastąpić innymi lub przykryć nic nie znaczącymi. Metoda jest 100 % skuteczna i bezpieczna dla urządzenia. Nie tylko nie wpływa na stan nośnika ale polepsza jego wydajność. Proces nadpisywania zakończony jest poprzez wygenerowanie raportu – to szczegółowy opis zakresu zrealizowanych działań oraz ich skuteczności. Bardzo przydatny zwłaszcza w przypadku potrzeby udowodnienia przez przedsiębiorcę poprawności działań w zakresie ochrony danych wrażliwych.

niszczenie fizyczne – alternatywa ?

Jeżeli nośnik danych elektronicznych jest uszkodzony lub z jakiegoś powodu niemożliwe będzie programowe nadpisanie – pozostaje radykalniejsze metoda = fizyczne zniszczenie. Istnieje wiele rekomendowanych sposobów na całkowite unicestwienie dysków. Demagnetyzacja, rozdrobnienie w specjalnej niszczarce lub rozpuszczenie przy użyciu substancji chemicznej. Każda z wspomnianych metod może być potwierdzona specjalistycznym raportem. Wymagają jednak zaplecza technologicznego i inwestycji w kosztowne wyposażenie. Podobnie jak metoda programowego nadpisywania i w przypadku fizycznego zniszczenia nośnika konieczna jest wiedza dotycząca jego budowy, właściwości i sposobu zapisywania danych elektronicznych. Planując działania dotyczące niszczenia danych elektronicznych warto zlecić je specjalistycznym firmom. To nie tylko oszczędność czasu i pracy zespołu ale również korzyść finansowa. Mimo, że usuwanie tego rodzaju informacji jest płatne jednak koszty wykonania tego rodzaju usługi są nieporównywalne do kosztów kar jakie firma musi zapłacić w przypadku wycieku danych. O stałej utracie wiarygodności i zaufania klientów nie wspominając …